A futás az emberi közérzet egyik legősibb és legkönnyebben elérhető „édesítőszere”.

Németh Csaba


A futás előnyei

  • Az éhgyomorra történő futás serkenti a zsírégetést
  • Kellemesen lefárasztja az embert unalmas irodai munka előtt
  • Általa jobban megismeri az ember a közvetlen lakókörnyezetét
  • Nincs nagy költségvonzata, ha x+1. sportként tekint rá az ember.

Előzmények


Iskolás koromban nem kifejezetten szerettem a futást, sem egyéb mozgásformát. Ez két dologra vezethető vissza. Egyrészt kötelező volt, másrészt túlsúlyos voltam. Az első úgymond önkéntes futásra hosszú évekig kellett várni. Amikor Veszprémben jártam egyetemre 2013-2015 közötti időszakban sportaláírásokat kellett gyűjteni. Bár aktív terepkerékpáros voltam, nem tartoztam egy klubhoz sem, akik leigazolták volna nekem, hogy nem egész nap chipsezek. Az aláírásaim többsége főleg konditermi edzésekből, illetve tollasból származott. A futással is tettem egy próbát, de kezdőként Veszprém belvárosában futni nem volt túl átgondolt döntés. Bár a keringési rendszerem hozzá volt szokva az aerob igénybevételhez, de a futás pláne a dombokon való futás egészen más izmokat mozgat meg. Örültem, hogy életben maradtam a végére. Így ezt a csoportos/szervezett futásokat el kellett, hogy engedjem.

Viszont egyetemi időszakban nem volt az ember reggeltől estig betáblázva, így hobbiszerű, egyedüli futásokot könnyedén be tudtam iktatni a napomba. Montisként elsősorban a természetes környezetet részesítettem előnyben, az aszfalton való futás nem fogott meg. Szerencsére a közeli Gulya-domb remek edzési lehetőséget biztosított. A futásaim döntő többsége 40 perc és 1 óra közé esett. Valahogy úgy ítéltem meg akkoriban, hogy kevesebbért nem érdemes kimozdulni, az egy óra feletti futások meg túl sok energiába és időbe kerültek. Volt egy fő sportom, amit nagyon szerettem. Sosem éreztem a késztetést arra, hogy egy másik sportban is sikeres szeretnék lenni. A siker amatőrként külön definiálandó. Számomra minden teljesített táv, túra, verseny sikerrel ér fel. Vannak olyan emberek, akik egy hét alatt lenyomják a havi kilométeradagomat. Butaság lenne versenyen összehasonlítani az időeredményeket.
Az 5 km-es edzésekre rendezkedtem be. Aki tud 5 km-t futni, az valószínűleg tud 10 km-t is. Utoljára talán nyáron futottam 10 km-es kört. Elment tőle a kedvem, mert A) borzasztóan izzadós típus vagyok. Ha nem így lenne, valószínűleg bringás versenyeken is jól szerepelhetnék. Sajnos 20 °C felett nekem már a legfőbb ellenség a meleg, fülledt idő. És mivel a versenyek döntő többsége a meleg szezonra esik, így ez nagyon kellemetlen tud lenni. Mintha folyamatosan locsolnának vízzel. A nadrágom olyan volt, mintha ruhásan vettem volna zuhanyt. Szóval gondoltam pihentetem ezeket az őszi időszakra. Itt azonban egy másik gonddal szembesültem: B) korábban kell felkelni. 2023-ban voltam olyan elvetemült, hogy felkeltem reggel, felvettem a fejlámpám és elindultam hót sötétben. Most inkább választom azt, később érek be az irodába. Ez a napkelte előtti felkelés nogo lett. „Szívesen” elmegyek éjjel a sötét erdőbe tekerni, de a sötétben való futásra egyáltalán nem fáj a fogam. Próbálok heti 2x edzést megejteni. Kedd-re és csütörtökre tettem a futást. Ez nagyjából bevált. Hétfőn többnyire hulla vagyok a hétvége miatt, maximum súlyzós edzést tudok bevállalni, amiből egyébként 3x van, hogy a fontosabb izomcsoportok meg legyenek heti szinten dolgoztatva. Érdekes módon kerékpározásra is 2, max. 3 edzés jut, pedig elvileg az a fő sportom. Mivel terepen versenyzem, fontosnak tartom a felső test edzését is. A futás crossedzésként rendkívül jól funkcionál. Becsületesen végigedzettem a telet. Ez az első olyan évem, ahol mindhárom sportot aktívan űztem és szeretném szezonon belül is folytatni. Ez akaratlanul is azzal jár, hogy a bringás kollégák többsége 2-3x annyi időt tölt a nyeregben, mint én. Nem tudom mennyire kifizetődő ez az edzésterv. Sajnos teljes munkaidős robot mellett nincs ideális felkészülési metódus. A futásnak és a súlyzós edzésnek is megvan az a rossz tulajdonság, hogy ha abbahagyja az ember, akkor nagyon nehéz újra formába lendülni.

66

Edzések száma

31:15:45

Futással töltött idő

303 km

Futott távolság

2337 m

Szint

Kütyük: Minden kezdőnél felmerül az óra/lépésszámláló/gps stb kérdése. Futásnál némi gondot jelent, hogy a telefont nincs igazán hova rakni. Így kezdetben nem használtam semmiféle okos eszközt. Ahogy az ember kicsit jobban elmerül a futás világában, elkezd gondolkodni azon, hogy praktikus lenne a pulzust figyelemmel kísérni, netán időt mérni sprintekhez, távolságot ismerni. Miután külföldre költöztem 2017-ben, a futást hanyagolni kezdtem. A következő futásra 2023 január végéig várni kellett. Elég szentimentális személyiségem van. Azt vettem figyelembe, hogy néhány esztendőt eltöltve egy adott helyen borzasztóan le tud esni a motivációm. A környezetváltozás az elején pozitívan hat rám, majd ahogy kialakult a napi rutin az életemben, kezd beszűkülni a látómezőm és eltompulok. Egyszerűen elillannak a pozitív dolgok és a negativitás kezd eluralkodni rajtam. Eddig úgy tudtam kezelni ezt, hogy elköltöztem egy másik helyre. A váltás oka főleg munkaügyi volt, amiben a mai napig nem érzem magam szerencsésnek. Hiába mondhatom el magamról, hogy szakmán belül sikerült elhelyezkednem és mai napig szakirányú munkát végzek. Az alacsony/átlag alatti fizetés és életkörülmények mind testileg, mint mentálisan folyamatos terhelést rónak az emberre. Teljesen mindegy, hogy belföldön vagy külföldön, valahogy mindig azt érzem, hogy a befektetett munka/energia nem térül meg.
2020 körül viszont volt egy igen nagy változás. Ez egy nagyon sötét időszak volt, ami miatt többek között az utazás iránti vágyam is határozottan lecsökkent. Emiatt kezdtem el újra futni, hogy újra kiléphessek a komfortzónámból. Kezdetben egy első, vagy második kiadású Garmin okoskarkötőt (Garmin Vivofit) vettem, hogy lássam, vajon be tudom-e illeszteni a futóedzéseket a mindennapjaimba. Ez kb. jól mérte a lépéseket, távolságot, és nyilván a pulzust is mellkaspánt segítségével. Az okoskarkötőt később egy GPS-es órára cseréltem (Garmin Forerunner 15), mert hiányoltam azt, hogy a Strava edzéseknél nem jelenik meg térkép és jó lett volna utólag visszanézni a pulzust. Jelenleg is ennél az óránál tartok, mert egyszerűen mindent tud, amire egy hozzám hasonló futónak szüksége van. Az újabb órák mérik az ember vitalitását, alvásciklusait, képesek navigációra és így tovább. Ha egy új órát vennék, valószínűleg egy klasszikus G-Shock, vagy más kvarcóra mellett tenném le a voksom, hiszen megjelenésügyileg sokkal kifinomultabbak a hétköznapokban. Aztán lehet, hogy egy okosóra mellett teszem majd le a voksom, ha szembejön egy jó ajánlat. A régi forerunner óra kb. 2-2,5 órás üzemidővel bír. Valószínűleg sosem fogom elérni azt a szintet, hogy a „karcsú” üzemidő végett lenne szükségem új órára.

 

Alappillér 1: Súlyzós edzések

Kezdőként meglepődtem, hogy a futás mekkora terhet ró egyes felsőtesten található izmokra. A jó futóformához elkerülhetetlen ezen izmok edzése.

Alappillér 2: Rendszeres nyújtás

Főleg idősebb korban (30 év felett) nélkülözhetetlen. Rengeteg jógagyakorlatot lehet fellelni az interneten, ami sport után hasznosnak bizonyulnak. Én felváltva nyújtok/hengerelek.

Alappillér 3: Masszázs/Masszázshenger

A tehetősebb sportolok számára van lehetőség heti 1-2 alkalommal masszőr segítségét igénybe venni. Egyéb népeknek, mint amilyen én is vagyok, a hengerezéssel kell beérniük. Ennek a használata könnyedén elsajátítható. Nekem az első hengerem igen kemény volt, és inkább káromra, mintsem hasznomra vált. Érdemes puhább kialakításút venni. Futónapok estéjén be szoktam masszírozni a lábaim kenőccsel/jégzselével.

Futóélmények: Az elején rendkívül boldog voltam, amikor a Garmin először futóedzésnek ismerte fel az aktivitásom. Aki elkezd, vagy újrakezd futni, az készüljön fel arra, hogy a futás inkább séta lesz, rövidebb-hosszabb belefutásokkal. Kell egy kis idő, mire az ember eléri azt a szintet, hogy megállás nélkül tudjon futni. Még 1-2 év folyamatos futás után is szokatlan, hogy mennyivel gyakrabban váltják egymást a hullámhegyek-völgyek mint kerékpározásnál. A legnagyobb nehézség a futásnál az az, hogy nem lehet gurulni. Síkon, lejtőn, emelkedőn, mindig szednie kell az embernek a lábait. Mondanom sem kell, hogy ez a mozgásfajta mennyivel több energiába kerül, mintha az ember csapágyazott kerekeken gurulna. Kerékpározásnál nagyjából tudja az ember, hogy hegyre fel elfárad, hegyről lefelé euforikus állapotban érzi magát. Futásnál ez a flow-élmény teljesen random jön elő. Van, hogy 5 percig kicsattannó erőben van az ember, van amikor meg kell állni, vagy sétálni kell, hogy egy kicsit visszarázódjon az ember. Kerékpározásnál nem tudom magam rávenni a sprint/interval/erőnléti edzésekre. Futásnál teljesen más, sokkal jobb és szórakoztatóbb érzés így a saját határokat feszegetni.
Futóruházat: Engem abszolút meglepett, hogy milyen drága sport a futás. Vegyük sorba. Fejre érdemes egy izzadságot magába szívó pántot, vagy télen sapit tenni. Futófelsőként régebbi versenyen kapott műszálas pólókat illetve kerékpáros ruhákat használok. A futónadrág már egy fokkal komplexebb téma. Egész éves futóként legalább három nadrágra van szükség. Egy nyári rövidnadrág, egy átmeneti hosszúszárú és egy téli thermo nadrágra. Személy szerint kényelmetlennek találom a bőrre tapadó nadrágokat, így csak bőszabásúakat viselek. A futózokninak célszerűbb vastagabbaknak lennie, hogy jobban tompítson, és hogy elvezesse az izzadtságot. S Jöjjön végül a legfontosabb és legdrágább kiegészítő. A jó futócipő. Régebben egy Nike-al futottam. Amikor újra elkezdtem a futást elővettem újra, de 6 évet követően nem volt kényelmes. Egy talpbetétcsere segített rajta, amíg rászántam magam egy drágább/márkás futócipő vétele mellett. Ez a Mizuno Wave Rebellion cipője. Már rögtön az első futást követően sem volt semmiféle talpfájdalmam. Gondolkoztam azon, hogy kipróbálok más márkát, de amit rendeltem, annál konkrétan a levegőben volt a hüvelyujjam/talpam egy része. Nem tudom kinek készítenek ennyire szűk cipőt. Annyit mindenesetre elértem vele, hogy végül bespájzoltam az eddig bevált cipőből. Gondolván minek változtatni azon, ami már bevált. Meg fenének van kedve boltokat járni, vagy cipőket visszaküldözgetni. Szerencsére kifutó modellként féláron hozzá lehetett jutni. Szóval egy alap futószekrény alsóhangon is 100k körül van (akciósan!).
A cipőben kb. 400 km van. Interneten azt mondják, hogy 500-800 km van egy cipőben. Ez azért elég optimista becslés. 500 km felett elég viseletes már a cipő felső része. A talpa első ránézésre mintha új lenne. Annak ellenére, hogy főleg aszfalton futok, nem tűnik viseletesnek.Futótáplálkozás: Mivel munka előtt szoktam futni, ezért semmit nem szoktam enni. 10 km-es távon illik útbaejteni egy ivókutat, pláne nyáron. Futónapokon meg szoktam magam lepni fánkkal, lazaccal, egyéb különlegességekkel. De ezeket valószínűleg akkor is fogyasztanám, ha nem futnék.
Futótáplálkozás: Ez nálam egyszerű, mint a faék. Mivel munka előtt szoktam futni, ezért semmit nem szoktam enni. 10 km-es távon illik útbaejteni egy ivókutat, pláne nyáron. Futónapokon meg szoktam magam lepni fánkkal, lazaccal, egyéb különlegességekkel. De ezeket valószínűleg akkor is fogyasztanám, ha nem futnék.
Futóversenyek: 6000 Ft alatt nem igazán láttam futóversenyt. Ilyen árak mellett úgy hiszem, hogy egy 15-20 km-es versenyre éri meg csak elmenni. Annyit meg nem tudok futni, így a futás ezen aspektusa engem nem különösebben vonz. Ha valami frekventáltabb helyen lakik az ember, akkor teljesítménytúrákra el lehetne járni, vagyis inkább futni. Mivel külföldön lakom, Mo-n meg Zalában, ami köztudottan nem egy túraparadicsom, így tartózkodom eme közösségi élményektől.
Subscribe
Visszajelzés
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments