
Alappillér 1: Súlyzós edzések
Kezdőként meglepődtem, hogy a futás mekkora terhet ró egyes felsőtesten található izmokra. A jó futóformához elkerülhetetlen ezen izmok edzése.

Alappillér 2: Rendszeres nyújtás
Főleg idősebb korban (30 év felett) nélkülözhetetlen. Rengeteg jógagyakorlatot lehet fellelni az interneten, ami sport után hasznosnak bizonyulnak. Én felváltva nyújtok/hengerelek.

Alappillér 3: Masszázs/Masszázshenger
A tehetősebb sportolok számára van lehetőség heti 1-2 alkalommal masszőr segítségét igénybe venni. Egyéb népeknek, mint amilyen én is vagyok, a hengerezéssel kell beérniük. Ennek a használata könnyedén elsajátítható. Nekem az első hengerem igen kemény volt, és inkább káromra, mintsem hasznomra vált. Érdemes puhább kialakításút venni. Futónapok estéjén be szoktam masszírozni a lábaim kenőccsel/jégzselével.
Futóélmények: Az elején rendkívül boldog voltam, amikor a Garmin először futóedzésnek ismerte fel az aktivitásom. Aki elkezd, vagy újrakezd futni, az készüljön fel arra, hogy a futás inkább séta lesz, rövidebb-hosszabb belefutásokkal. Kell egy kis idő, mire az ember eléri azt a szintet, hogy megállás nélkül tudjon futni. Még 1-2 év folyamatos futás után is szokatlan, hogy mennyivel gyakrabban váltják egymást a hullámhegyek-völgyek mint kerékpározásnál. A legnagyobb nehézség a futásnál az az, hogy nem lehet gurulni. Síkon, lejtőn, emelkedőn, mindig szednie kell az embernek a lábait. Mondanom sem kell, hogy ez a mozgásfajta mennyivel több energiába kerül, mintha az ember csapágyazott kerekeken gurulna. Kerékpározásnál nagyjából tudja az ember, hogy hegyre fel elfárad, hegyről lefelé euforikus állapotban érzi magát. Futásnál ez a flow-élmény teljesen random jön elő. Van, hogy 5 percig kicsattannó erőben van az ember, van amikor meg kell állni, vagy sétálni kell, hogy egy kicsit visszarázódjon az ember. Kerékpározásnál nem tudom magam rávenni a sprint/interval/erőnléti edzésekre. Futásnál teljesen más, sokkal jobb és szórakoztatóbb érzés így a saját határokat feszegetni.
Futóruházat: Engem abszolút meglepett, hogy milyen drága sport a futás. Vegyük sorba. Fejre érdemes egy izzadságot magába szívó pántot, vagy télen sapit tenni. Futófelsőként régebbi versenyen kapott műszálas pólókat illetve kerékpáros ruhákat használok. A futónadrág már egy fokkal komplexebb téma. Egész éves futóként legalább három nadrágra van szükség. Egy nyári rövidnadrág, egy átmeneti hosszúszárú és egy téli thermo nadrágra. Személy szerint kényelmetlennek találom a bőrre tapadó nadrágokat, így csak bőszabásúakat viselek. A futózokninak célszerűbb vastagabbaknak lennie, hogy jobban tompítson, és hogy elvezesse az izzadtságot. S Jöjjön végül a legfontosabb és legdrágább kiegészítő. A jó futócipő. Régebben egy Nike-al futottam. Amikor újra elkezdtem a futást elővettem újra, de 6 évet követően nem volt kényelmes. Egy talpbetétcsere segített rajta, amíg rászántam magam egy drágább/márkás futócipő vétele mellett. Ez a Mizuno Wave Rebellion cipője. Már rögtön az első futást követően sem volt semmiféle talpfájdalmam. Gondolkoztam azon, hogy kipróbálok más márkát, de amit rendeltem, annál konkrétan a levegőben volt a hüvelyujjam/talpam egy része. Nem tudom kinek készítenek ennyire szűk cipőt. Annyit mindenesetre elértem vele, hogy végül bespájzoltam az eddig bevált cipőből. Gondolván minek változtatni azon, ami már bevált. Meg fenének van kedve boltokat járni, vagy cipőket visszaküldözgetni. Szerencsére kifutó modellként féláron hozzá lehetett jutni. Szóval egy alap futószekrény alsóhangon is 100k körül van (akciósan!).
A cipőben kb. 400 km van. Interneten azt mondják, hogy 500-800 km van egy cipőben. Ez azért elég optimista becslés. 500 km felett elég viseletes már a cipő felső része. A talpa első ránézésre mintha új lenne. Annak ellenére, hogy főleg aszfalton futok, nem tűnik viseletesnek.Futótáplálkozás: Mivel munka előtt szoktam futni, ezért semmit nem szoktam enni. 10 km-es távon illik útbaejteni egy ivókutat, pláne nyáron. Futónapokon meg szoktam magam lepni fánkkal, lazaccal, egyéb különlegességekkel. De ezeket valószínűleg akkor is fogyasztanám, ha nem futnék.
Futótáplálkozás: Ez nálam egyszerű, mint a faék. Mivel munka előtt szoktam futni, ezért semmit nem szoktam enni. 10 km-es távon illik útbaejteni egy ivókutat, pláne nyáron. Futónapokon meg szoktam magam lepni fánkkal, lazaccal, egyéb különlegességekkel. De ezeket valószínűleg akkor is fogyasztanám, ha nem futnék.
Futóversenyek: 6000 Ft alatt nem igazán láttam futóversenyt. Ilyen árak mellett úgy hiszem, hogy egy 15-20 km-es versenyre éri meg csak elmenni. Annyit meg nem tudok futni, így a futás ezen aspektusa engem nem különösebben vonz. Ha valami frekventáltabb helyen lakik az ember, akkor teljesítménytúrákra el lehetne járni, vagyis inkább futni. Mivel külföldön lakom, Mo-n meg Zalában, ami köztudottan nem egy túraparadicsom, így tartózkodom eme közösségi élményektől.