A sejtésem beigazolódott. A fékcsőcsere valóban munka-és szerszámigényes dolog. A kerékpáripar hajlamos átvenni/kitalálni hülyeségeket. Ez a vázon belül vezetékelés is ilyen dolog. Egyszerűen nincs előnye a dolognak. Jobban koszolódik, mivel nem lehet tisztítani. Alig lehet hozzáférni. Fékcserénél légteleníteni kell a féket. A marketing szerint meg kurva jó, hiszen letisztult kinézetet kölcsönöz a kerékpárnak. A régi fékcső kivétele előtt belehúztam egy váltóbowdent. Neten olvastam ezt a trükköt, hogy így könnyedén végig lehet vezetni az új fékcsövet. Szóval régi kábel ki, új be. És csak nem akart végigvezetődni. Addig ügyetlenkedtem vele, mígnem a bowden kicsúszott a fékcsőből.
Némi pozitív haladásra is szert tettem. Kicseréltem a nyeregcsövet karbon Zertz-betétes S-Worksre. Nincs pillesúlyban a betét miatt, viszont érzésre így is könnyebb volt az alunál. Ha már Speci bringáról van szó, gondoltam kukázok hozzá S-Works alkatrészeket. Szóval a stucni után a nyeregcső is S-Works lett. A kormány szintén. Egy 700 mm-es karbon flat kormányt találtam. Én a 720-at mindig is túl szélesnek találtam. A tavaly felrakott kormányszarvak miatt a hasznos szélesség ugyan rövidebb lett, de a pincében így is mindig beleakadtam a falba. Kíváncsi vagyok, hogy fog muzsikálni terepen. Meg arra is, hogy érezhető-e bárminemű változás a komfortérzetben. A Fox teló, a 4-dugattyús fékek, és a karbon alkatrészek még inkább versenyorientálttá teszik a gépet. ***
2021.12.06. UPDATE: Elég buta hibát követtem el, még az első lépéseknél, a vázvételnél. Nem csekkoltam le, hogy a Shimano motor rögzítése. Pontosabban a Shimanonak különböző rögzítési megoldásai vannak. Ez elkerülte a figyelmemet. A boltban kicseréltettem a vázat egy immár megfelelő motort fogadó vázra. Szerencsére visszevette a srác. Ha nem, akkor új vázat kellett volna venni, mert a sok 6000-es kütyü nem kompatibilis a 8000-es szériával. Ha már a kompatibilitásról van szó (ami még elő fog kerülni párszor). Az új váz, noha szuper sziványvány-kék színben pompázik, nem kompatibilis vele a kormánycsapágy és a hátsó kerekem sem. Egy GT ePantera dash (2017) 27,5+ vázról van szó. Az első kerékkel nincs baj, a 27,5+ vázba illik a 29er kerék, illetve a teleszkóp
A Shimanot elpasszolom majd a kerékkel. 2 szezon van benne, új lánc nem ugrott rajta, de kopottas már. A Sram meg megy a sárkerékre és akkor nem kell állítgatni a váltót kerékcsere után (11 vs 10 a legkisebb fogaskerék)
A Stumpynak jövőre kell majd egy 27,5 hátsókerék, mert a kerékszett hátsó tagja az Ebikeba vándorol. Itt lehet agydonor lesz a megmaradt kerék, majd meglátjuk. Tárcsa nincs az új kerékszetten, ezért azt rendelnem kellett, illetve át kellett logisztikázni a meglévőket is. A tárcsák Torx-féle rögzítőcsavarjai nem szimpatikusak. Ha a kereket nem tudom átalakítani, akkor meg megy a Stumpyba és fűzetni kell 141 QR kereket. A budget építésből így már nem igen lesz semmi, de a bringa évekig jó állapotnak fog örvendeni. Az előzetesen kalkulált 1800 € kezdi elérni a bringa. 1600-nál járunk és still counting. Ideális esetben ez lenne a végösszeg, de biztos lesznek még gondok vele. Pl. az elektromos kábel is rövid lett… Győzöm majd eladni a hibásan vett termékeket.
Nehezítő tényező, hogy tárcsafék beállításnál a küllő lenyisszantotta a körmöm. Szóval most egy hét pihi következik, bevárom a megrendeléseket (3 csomag) és utána folytatom a munkát. Addigra talán visszanő az az elvesztett 2/3-ad köröm valamennyire.