“Minden óriás hegy vagy hegyvidék önálló, külön kis világ. Mire felmegyünk rá, mire megmásszuk, szinte megjárjuk az utat a trópusoktól vagy a mérsékelt övtől a sarkvidékig.”
Rockenbauer Pál (1933-1987) magyar utazó és televíziós szerkesztő
- Ötlet
2.Elhatározás
3.Erőforrások
4.Egyéb célok
5.Útvonalterv
Minden egyes utazás, túraötlet a fejben születik meg, nem a tervezőasztalon. Ez a szikra adja meg a kezdeti lendületet az elhatározáshoz. Ha nincs meg ez az elhatározás, kár továbbmennünk, nem fogunk révbe érni. Miután megvan a szándék, körül kell vonalozunk a célunkat. Fel kell becsülnünk a rendelkezésünkre álló erőforrásainkat. Néhány a legfontosabb kérdések közül: Képes vagyok órákat fogvacogtató hidegben tölteni? Megfelelően edzett vagyok-e egy magashegyi túrához? Van elég pénzem eljutni az áhított helyre? Milyen közlekedési eszközök jöhetnek szóba? Mik azok a dolgok, amiket mindenképp magammal kell vinnem? Kik lehetnek azok, akik társként kísérhetnek el az utamon?
A túraszervezés hasonló a festőművész munkájához. A körvonalakból az idő előrehaladtával részletgazdag mű alakul ki a vásznon, avagy esetünkben a térképen. Az utóbbi időben sajnos csak egyedüli túrákat tudtam szervezni. 2017-ben, illetve azt követően egy ismerősömmel sok közös túrát csináltunk meg. A túraim volt, hogy meghaladták egyesek tűrőképességét. Én ezeket mindig bóknak veszem. Az idő megszépíti az emlékeket, így akinek túl sok volt egy túra, némi pihenőidőt követően újra csatlakozott. A gyengék meg előbb-utóbb maguktól kiesnek.
Magyarországi terepviszonyoknál tapasztalataim szerint gyalog 30 km-es távok, kerékpárral a 100 km-es távok közepes edzettséggel még jól esnek. Magashegységnél ezek drasztikusan változhatnak. A Schneeberg megmászását követően 4 napig izomláz volt a lábaimban. Hát igen a gyalogtúrázás megviseli az ember izmait. Másik oldalról nézve: szép tájakat láttam, friss levegőt szívtam, és remek fényképeket csináltam.
Túrákat vagy interneten, vagy okostelefonon rajzolok magamnak. Ingyenes programok közül nekem a Osmand és a Locus vált be. Mostanában az utóbbira szoktam át, szerintem jól összerakott, átlátható program. Magyarországi túrákhoz célszerű letölteni a turistautak rátét rétegét, így a jelzett turistautak láthatóvá válnak a térképünkön. Ausztriai túrákhoz külön térképet vettem. Teljes, vagy tartományonkénti térképeket is lehet venni. Ezek szintén jól ábrázolják a járható útvonalakat. Tkp. annyival kényelmesebb a telefonos térkép, hogy mindig pontosan látod, hol vagy a térképen.
Az ismeretlen terepre menő túrákat általában egy-két nappal a túra előtt tervezem meg. Szezon elején még nincs meg a forma, így főleg pillanatnyi kedvre/erőnlétre alapozok. Az idő szintén fontos tényező. Volt olyan nyár, amikor a hétvégék felén esett az eső. Most áprilisban hideg volt, jött pár napos nyári meleg, és visszamentünk a télbe. Idén elég sok különböző túra van fejben. Tókerülések, Eurovelo utak/szakaszok bejárása, cseh, német, román kirándulások, kellene új Klettersteigokat is felfedezni, bikeparkokba látogatni stb. Ha nem kellene dolgoznom, akkor is tele lenne a hetem programokkal. Munkahely nélkül viszont gyorsan felkopna az állam. Így elsősorban a hétvégéken vannak megmozdulásaim.